Џеко во обид да го стигне Горан Пандев

Капитенот на Босна и Херцеговина, Един Џеко игра во одлична форма. Откако се повреди Ромелу Лукаку, Џеко е прва опција во нападот на Интер, па и на утрешниот дуел, на гости кај Удинезе, тој би требало да биде во стартниот тим.

Џеко ќе има дополнителен мотив на овј меч, затоа што ќе се обиде да стигне до 100-тиот погодок во Серија А. Тој досега има 99 погодоци во една од најсилните лиги во светот и тоа како играч на Рома и Интер. Ако успее да даде еден погодок против Удинезе тој ќе влезе во друштвото „100 гола“, каде е  Горан Пандев.

Некогашниот македонски капитен во кариерата заврши со 101 погодок во Серија А, што значи дека на Џеко му се потребни два гола за да дојде рамо до рамо со Пандев.

- Оглас -

Најнови вести