Џибрил Сисе повторно потпиша за Панатинаикос, но не оној од Атина

Некогашниот француски репрезентативен напаѓач, Џибрил Сисе, потпиша договор со Панатинаикос од Чикаго, клуб кој се натпреварува во четвртата американска лига. Сисе во август ќе наполни 40 години и реши кариерата да ја финишира во новоформиран клуб. Сисе играше и за „оригиналниот“ Панатинаикос, оној од Атина.

„Еднаш зелен, засекогаш зелен“. Со овие зборови се објави договорот на Сисе со ПАО од Чикаго. За атинските Зелени детелинки, Сисе играше од 2009 до 2011 година, и на 61 настап даде 47 гола. Последен клуб му беше швајцарски Ивердон во сезоната 2017/2018, кога даде 27 гола. После тоа потпиша за Виченца, но не одигра ниту еден меч за италијанскиот клуб.

Најдобри сезони му беа оние во Оксер, Ливерпул и Марсеј, играше и за Лацио и други клубови. Инаку, Панатинаикос Чикаго е клуб формиран во 2019 година од Американци со грчко потекло, и се натпреварува во аматерската НПСЛ лига од која нема ни испаѓање ни одење ранг погоре.

- Оглас -

Најнови вести