Дончиќ ги растури Литванците среде Каунас, Словенија првпат ќе игра на ОИ

Koшаркарската репрезентација на Словенија избори историски прв пласман на Олимписките игри кои летово ќе се одржат во Токио откако актуелниот европски првак славеше со сигурни 96:85 против Литванија во финалето од квалификацискиот турнир во Каунас.

Првата ѕвезда Лука Дончиќ блескаше со троен учинок при 31 поен, 13 асистенции и 11 скока водејќи ја Словенија кон сосема заслужената победа против домаќинот на еден од турнирите, кој првпат по седум последователни настапи нема да се појави на ЛОИ.

Литванците парираа само во првото полувреме при резултат од 45:45, но Словенија ја освои третата четвртина со двоцифрена разлика и најави дека во Каунас следува големо разочарување за домаќините.

Словенија обезбеди пласман во групата Ц, каде што ќе се сретне против моменталните светски шампиони и вицешампиони, Шпанија и Аргентина, заедно со домаќинот Јапонија.

Претходно Грција славеше со убедливи 81:63 против Турција и обезбеди финале против Чешка за пласман во групата А против САД, Франција и Иран. Останува да се дополнат двете места во групата Б, каде што чекаат Австралија и Нигерија.