Дури 350.000 луѓе бараат преигрување на најконтровернизот меч на ЕП

Германците не можат да се помират со елиминацијата од Европското првенство на кое се домаќини откако англискиот судија Ентони Тејлор не досуди пенал во 107-мата минута по играњето со рака на Кукуреља.

На интернет се појави петициј, на која досега се потпишани 350.000 луѓе и таа ќе биде испратена во УЕФА. Според петицијата, од УЕФА ќе се бара преигрување на мечот.

„Незадоволните германски навивачи бараат повторување на мечот бидејќи сметаат дека на нивната репрезентација ѝ е нанесена неправда. Дури 350.000 луѓе ја потпишаа петицијата за повторување на натпреварот“, се вели во германските медиуми.

Сепак, до такво нешто нема да дојде, а одлуката на судијата Тејлор ја оправда и шефот на судиската организација на УЕФА, Роберто Росети, кој рече дека одлуката е исправна бидејќи раката на Кукуреља е во природна позиција.

- Оглас -

Најнови вести