Дваесет години од смртта на најбрзата жена на сите времиња (Видео)

Денеска се одбележуваат точно две децении откако Флоренс Грифит Џојнер заспа и не се разбуди поради задушување од епилептичен напад. Популарната Фло Џо имаше 38 години. Таа сè уште е светска рекордерка на трките на 100 и 200 метри.

Нејзиниот рекорд на 100 метри (10 секунди и 49 стотинки) е поставен во Индијанаполис пред 30 години и ниту една спринтерка го нема загрозено. Таа освои три злата (100 метри, 200 метри и штафета 4х100) и едно сребро (4х400 метри) на Олимписките игри во Сеул 1988 година.

Но, брзо потоа нејзиното име се појави во допинг-скандал. Премногу беше доминантна и сомнежите дека користи недозволени стимулативни средства беа чести, но сите тестови беа негативни. Таа се повлече по ОИ во Сеул, само една недела откако ИОК најави редовни допинг-тестови во текот на целата година, почнувајќи од 1989 година.

За младите кои не се сеќаваат како трчаше Џојнер, еве клип од трката на светскиот рекорд:

- Оглас -

Најнови вести