„Енфилд“ е проклет за Сити, „граѓаните“ без победа цели 15 години

Фудбалска Англија со нетрпение го чека денешното дерби во Ливерпул, во кое „црвените“ го пречекуваат актуелниот англиски шампион Манчестер сити во својот храм – „Енфилд роуд“. Ова ќе биде борба на двете најдобри екипи во Премиер лигата оваа сезона, Ливерпул и Сити се на делба на првата позиција со по 19 бода, а овој дуел може да го одреди лидерот во следниот период.

Една традиција стои на страната на Ливерпул, на „Енфилд“ тие се непоразени од Сити во последните 15 години во премиерлигашки дуели. „Црвените“ 11 пати успевале да триумфираат, додека четири дуели завршиле без победник. Последниот меѓусебен дуел во рамки од англискиот шампионат, беше вистински фудбалски класик, тимот на Јирген Клоп славеше со 4-3 и ја прекина серијата без порази на Гвардиола и неговите фудбалери. „Граѓаните“ последен пат се радувале на три бода во 2003 година, кога Сити победи со 2-1 благодарение на два гола на Николас Анелка, по водечкиот гол на Милан Барош.

„Енфилд“ е проклет и за Серхио Кун Агуеро. Домот на Ливерпул е еден од ретките стадиони во Англија на кој Аргентинецот нема постигнато гол. Исто така голем мотив за „црвените“ е што Јирген Клоп е единствениот менаџер кој има позитивен скор против Гвардила кога станува збор за меѓусебни пресметки, што значи дека го знае рецептот за победа против екипите кои ги предводи шпанскиот стратег.

Меѓутоа, традициите постојат за да се прекинат, а дали Сити ќе успее во тоа, или пак Ливерпул и натаму ќе господари со „граѓаните, ќе се дознае денес во 17:30 часот.

- Оглас -

Најнови вести