Ферстапен е фаворит за победа во Џеда иако трката ќе ја започне од 15-та позиција

Денеска од 18 часот во Џеда, ќе се вози втората трка сезонава во Формула 1 шампионатот за големата награда на Саудиска Арабија, а Sport Life подготви супер богата понуда која содржи дури 107 различни опции за типување.

Актуелниот шампион Макс Ферстапен кој славеше на првата трка, денеска ќе стартува дури од 15-та позиција поради проблеми со болидот во квалификациите, но и покрај тоа, возачот на Ред Бул е голем фаворит за победа.

Според Sport Life, квотата за Ферстапен да победи изнесува 2,30, додека прв фаворит е неговиот клупски колега Серхио Перез кој ќе стартува од пол-позицијата.

Меѓу фаворирите е и Фернандо Алонсо кој имаше фантастична трка во Бахреин каде го освои третото место.

Во Sport Life може да се обложите кој пилот ќе победи, од кој тим ќе биде победникот, кој пилот ќе има најбрз круг, или од кој тим ќе биде извозен најбрзиот круг, од која стартна позиција ќе биде победникот, кој пилот ќе се најде на првите три позиции, тука се и дуелите помеѓу тимските колеги, а може да се обложите и на тоа кој пилот прв ќе се откаже, и кој прв ќе влезе во пит-стоп.

- Оглас -

Најнови вести