Франција претрпе неочекуван пораз на гостувањето во Бугарија

Франција го претрпе првиот пораз во квалификациите за Светско првенство 2019, на гостувањето кај Бугарија, „триколорите“ беа шокирани со резултат од 74:68 (26:23, 19:21, 14:14, 15:10). Домаќините се надигруваа и победија врвни кошаркари како Батум и Де Коло, па за нив ова е трета победа во квалификациската група К, со освоени 10 бода, додека Франција и натаму е на чело со 13 бода.

За Бугарија најефикасен беше Бост со 17 поени, Димитров постигна 16 поени, додека Маринов заврши со 13 постигнати поени. Кај францускиот состав  Батум заврши со 17 поени, Џексон и Лакомб постигнаа по 13 поени додека Де Коло беше под неговото ниво и постигна со само 8 поени.

Германија очекувано славеше на гости кај Естонија со високи 43:86, Чешка на свое тло избори тежок триумф над Русија со 80:78, додека Финска беше подобра од селекцијата на Босна и Херцеговина со 85:81.

 

- Оглас -

Најнови вести