Гробари го закопаа Партизан со пиротехничкото шоу, УЕФА испорача сурова казна

Популарните Гробари, најорганизираната навивачка група на Партизан, му направи мечкина услуга на својот фудбалски миленик со пиротехничкото шоу на дуелот против Келн во Конференциската лига.

Црно-белите го победија германскиот противник со 2:0 и без пораз се први во групата со 8 бода, по четири меча и сега со еден голем проблем.

УЕФА го санкционира Партизан со драстична казна, еден меч без публика на популарната „ЈНА“ за испадот на навивачите, а тоа значи дека против Словачко во последното коло во фазата по групи ќе нема навивачи на трибините.

Ова е очекувана одлука на УЕФА,бидејќи Партизан често е на тапет кај дисциплинската комисија поради инцидентите на навивачите.

Српскиот гигант ќе плати и парична казна од 53 илјади евра.

Во последните две кола Ццрно-белите играат со Ница на гости и со Словачко дома без публика.

Имаат убава предност од 3 бода пред францускиот тим и по четири пред Келн и Чесите, чиј спортски директор е нашиот поранешен репрезентативец Величе Шумуликоски.

Победникот во групата ќе игра директно во осминафиналето во Конференциската лига на УЕФА, а вториот ќе мора да одигра двомеч во 1/16-финалето.

 

- Оглас -

Најнови вести