Холивудската авантура на Ибрахимовиќ кратко траеше

Швеѓанецот пред преселба во нов клуб, ќе игра во земјата на Салах

Златан Ибрахимовиќ не застанува со смената на клубови. Славниот Швеѓанец може предвреме да ја заврши авантурата во Лос Анџелес, откако на негова адреса пристигнала милионска понуда од египетскиот клуб Пирамиди.

Наводно, сопственикот кој го поседува овој клуб, милијардерот Турки Aл-Шеик, му нуди богатство на Ибра за да заигра во Египет, иако засега не е позната понудата. Договорот на Златан со ЛА галакси важи до 2020 година, но неговото „владеење“ во МЛС-лигата може да заврши многу порано од очекуваното.

Обврските со клубот му завршуваат во декември, кога завршува првенството во САД, а тогаш најверојатно ќе преговара околу понудата од Египет. Засега успешно го прави она за коешто дојде во САД, редовно ја радува публиката на Галакси, а досега брои 16 погодоци на 21 настапи.

Ибрахимовиќ во кариерата играше за: Малме, Ајакс, Јувентус, Интер, Барселона, Милан, ПСЖ и Манчестер јунајтед.

- Оглас -

Најнови вести