Иличиќ со хет-трик ги надлета „летечките магариња“

Словенецот роден во Босна и Херцеговина, Јосип Иличиќ, даде три гола, и за 60 минути игра покажа дека не заборавил да дава голови, иако ова му се први погодоци сезонава. Тој со трите погодоци придонесе за победата на Аталанта од 5:1 кај Киево во Верона.

Интересно е што ова е хет-трик на Иличиќ во Италија, а и првиот го имаше на стадионот во Верона во март 2018, а и тогаш (против Верона) како денеска, од првиот до третиот гол имаше само 24 минути. Киево и после девет кола уште не може да стигне до позитивно салдо на бодови. Има само две нерешени, а сезонава ја почна со казна од минус три бода, па подвиг ќе биде ако избори опстанок.

Во Серија А, денеска се играа и овие мечеви: Фрозиноне – Емполи 3:3, Болоња – Торино 2:2, Парма – Лацио 0:2. Вечер играат Фиорентина – Каљари и дербито Интер – Милан.

Матијас Силвестре од Емполи по вторпат годинава успеа на еден меч да постигне и гол и авгоол. На ниту еден друг фудбалер во Серија А не му успеало тоа.

- Оглас -

Најнови вести