Конечно и Шалке 04 победи

Конечно и „Ауф Шалке“ арена дочека први бодови во новото издание на Бундеслигата, а експлозија од радост донесе Андреас Шуп со гол во 11. минута. Доволно за прва победа на Шалке 04, а црната серија е прекината со триумф против Мајнц.

Шалке 04 имаше пет порази, но денеска со минимална победа стави крај на низата од неуспеси. Домашни победи забележаа и Штутгарт со 2:1 против Вердер и Нирнберг со 3:0 против Фортуна Дизелдорф, а на гости единствено славеше Лајпциг против Хофенхајм со 2:1. Без победник, 2:2 заврши дуелот меѓу Волфсбург и Борусија Менхегладбах.

- Оглас -

Најнови вести