Кукоч: Родман ќе имаше проблеми ако го тренираа Пешиќ, Маљковиќ, Ивковиќ…

Хрватската кошаркарска легенда Тони Кукоч во интервју за грчкиот „Спорт 24“ говореше за времињата кога беше клучен дел од две династии со кои освои по три титули во Евролигата (Југопластика) и НБА (Чикаго булс).

Во Биковите од Чикаго, Кукоч беше соиграч со Мајкл Џордан, кој за многумина е најдобар кошаркар во историјата, но и со контроверзниот и ексцентричен Денис Родман, кој беше мајстор за скандали и собирање скокови под обрачите.

„Родман би имал проблеми да играше во Европа и да ги имаше тренерите и селекторите кои мене ме тренираа. Ги сакам сите тренери, знам колку беа добри, мислам на Маљковиќ, Павличевиќ, Ивковиќ, Сканси и Пешиќ. Се знаеше кој што смее да направи. Сакаа да ни бидат пријатели, но ставот им беше логичен: Јас сум тренер и сите мора да ме слушаат. Кај Фил Џексон ми се допаѓаше што покрај тоа што има знаење, има и посебна способност да ви влезе во душата и да ве разбере како човек и личност. Можеше да види што имате внатре во телото, што сакаш, колку издржуваш и кои ти се ограничувањата. Малку се луѓе со таква дарба“, вели Кукоч.

- Оглас -

Најнови вести