Леброн не дозволи нов кошмар на Ноќта на вештерките (Видео)

Малку фалеше, па Леброн Џејмс повторно да биде трагичар за Лос Анџелес лејкерс. „Езерците“ ноќеска на свој терен минимално со 114:113 го победија Далас во еден од седумте меча во НБА-лигата. Само пред неколку вечери, Леброн промаши две клучни слободни фрлања, па ЛА загуби.Овојпат се покажа малку посигурен, но доволно да донесе победа на својот тим.

На три минути до крајот, Лејкерс водеше 111:98, но потоа на 7 секунди до последниот звук на сирената, резултатот покажуваше 113:113. Џејмс ја зеде топката да го реши последниот напад и на 2,1 секунди до крајот беше досуден фаул врз него. Најголемата ѕвезда на ЛА го промаши првото слободно и сите помислија дека едноставно повторно победата може да им избега. Сепак, Леброн го погоди вториот „пенал“ за водство од 114:113. Гостите го имаа последниот напад, но Бареа промаши во очајниот шут од пола терен, па победата остана во „Стејплс центарот“. На крајот, Џејмс заврши со 29 поени, а Кузма додаде 18 за победничкиот тим. За Лејкерс ова беше трета победа во осмиот меч сезонава.

Освен дуелот во ЛА, уште три меча беа решени во последната секунда. Пол Милсап даде кош на 0,1 секунда до крајот за радост на Денвер против Чикаго од 108:107, и тоа во меч кој се решаваше по продолжение од пет минути.

Дерик Роуз постигна рекордни 50 поени во кариерата и беше херојот во тримфот на Минесота против Јута. Роуз прво погоди две слободни фрлања, а потоа го блокираше последниот шут на гостите и Минесота се радуваше со 128:125. И Бруклин победи во многу неизвесен дуел. Славеше со 120:119 против Детроит, дури по продолжение од пет минути.

Во останатите мечеви: Њујорк – Индијана 101:107, Голден стејт – Њу Орлеанс 131:121, Фенис – Сан Антонио 90:120.