Литванците јасни: Странец никако, тоа би било капитулација

Кошаркарската репрезентација на Литванија се соочува можеби со најтешкиот период од осамостојувањето. Литванците беа дел од Европското првенство, но беа елиминирани во осминафиналето од Шпанија, и тоа дури по продолжение од пет минути.

За Литванците ова е најлош пласман на ЕП, а директорот на Кошаркарската федерација, Миндаугас Балчијунас, вели дека нема да има промена на селекторското место, а никако тоа не смее да биде странец.

„Казис Максвитис за првпат беше селектор на репрезентацијата, а ние видовме колку е тој добар, колку го сакаат играчите. Ние немаме многу тренери, а во текот на шампионатот константно разговаравме со Максвитис и му рековме дека веруваме во него. Имаме млад тим, а праксата покажува дека резултатите треба да стигнат по три години работа. Нема шанси да бараме странец, тоа би било капитулација. Тоа би било против сè што досега е направено во историјата на литванската кошарка“, вели првиот човек на литванската кошарка, Миндаугас Балчијунас.

- Оглас -

Најнови вести