Македонија е за 110 места подобра од следниот противник во Лигата на нациите

Македонската фудбалска репрезентација напредуваше за две позиции на најновата ранг-листа на ФИФА. Со 1.344 бодови Македонија сега е на 68-мото место во светски рамки.

Скокот на листата на ФИФА е благодарение на двете победи во Лигата на нациите. Македонија со 2-0 славеше на гости кај Гибралтар, а потоа и на „Филип Втори“ во Скопје со тој резултат ја победи и Ерменија. Со тие шест бода, Македонија е лидер во групата и е на добар пат кон остварување на сонот, а тоа е пласман на Европското првенство во 2020 година.

Следниот меч Македонија ќе го игра на 13-ти октомври во Скопје против Лихтенштајн, кој е на 178-мото место на листата на ФИФА, односно дури 110 позиции зад нашата најдобра репрезентација.

Интересно е што на врвот на ранг-листата на ФИФА има две селекции. Светскиот првак Франција и Белгија имаат по 1.729 поени. На третото место е Бразил со 1.663 поени. Во Топ 10 се уште и Хрватска 1.634, Уругвај 1.632, Англија 1.612, Португалија 16.06, Швајцарија 1.598, Шпанија 1.597 и Данска со 1.581 поени.

- Оглас -

Најнови вести