Холандија во „невозможна мисија“ против светскиот шампион

Француската репрезентација денес ќе го одигра вториот натпревар од Лигата на Нации, против селекција која го игра премиерниот меч во ова натпреварување. Холандија гостува на „Парк де принцес“ во обид да се врати на оние стари патеки, победнички.

„Лалињата“ и веќе не паметат кога последен пат славеле победа против Франција. Последниот нивен триумф се случи за време на ЕП во 2008 година, кога во групната фаза Холаѓаните беа подобри со резултат од 4-1, а „триколорите“ тоа првенство го завршија како последно пласирани во група заедно со Италија и Романија. Од тогаш, овие две селекции се сретнаа само четири пати. Французите прво триумфираа во две пријателски пресметки, а потоа уште две победи забележаа во квалификациите за Мундијалот кој се одигра во Русија, а каде Холандија не успеа да обезбеди пласман.

Светскиот првак Лигата на Нации ја започна со реми без голови против Германија, но, сега пред своја публика не смее да потфрли, мора да покаже дека важи за најсиланта селекција на планетава.

Овој дуел денес е убедливо најигрн тип во нашите обложувалници, а според понудата, Франција ја има фаворитската улога со 1.63 коефициент за „кец“, додека во корист на Холандија, квотата за „двојка“ е 5.50, а за реми 3.80.

 

- Оглас -

Најнови вести