Милан брзо се лизна во дождливиот Рим, потоа беше драстично оштетен (Видео)

Милан брзо прими гол на дербито против Лацио во Рим, а Росонерите се лизнаа веќе во четвртата минута, кога најдобриот стрелец во Серија А, Чиро Имобиле ја затресе мрежата на Мањан.

Асистенцијата повторно беше дело на Милинковиќ-Савиќ и е 11-та за него во првенството. Акцијата и голот од четвртата минута со кој Лацио води со 1:0 по првото полувреме можете да ги погледнете ОВДЕ.

Веднаш потоа се чини дека Милан беше оштетен, а од исклучување се спаси голманот на Лацио, Стракоша.

Чуварот на мрежата на домаќините погреши и при избивањето на топката го погоди Месијас, а потоа го фати фудбалот со раце надвор од шеснаесетникот.

Наместо црвен картон судијата Гвида му покажа жолт картон, а воопшто не го користеше ВАР системот за да ја провери ситуацијата.

Lazio 1-0 Milan – 7′ – Lazio goalkeeper Strakosha handles ball outside the box, no Lazio defenders behind him. Strakosha receives yellow card, VAR is not consulted from soccer

Потоа имаше уште една сомнителна ситуација и играчите на Милан бараа пенал во финишот на првото полувреме, но Гвида одлучи играта да продолжи.

Милан ако загуби од Лацио ќе остане на второто место со 71 бод зад лидерот Интер со 72, но првопласираната екипа има и меч помалку.

 

- Оглас -

Најнови вести