„Модерните гладијатори“ се подготвени за спектаклот

Пред 20 века, најголемите гладијатори во тоа време се бореа за својот живот пред илјадници гледачи во Арените, а слично ќе се чувствуваат и боксерите Ентони Џошуа и Александер Поветкин, кои од 22.30 часот вечерва на „Вембли“ во Лондон, пред повеќе од 70.000 фанови на трибините ќе се борат за титулата светски првак во тешка категорија и тоа во четири од петте верзии.

Британската суперѕвезда Џошуа, ги брани четирите појаси, а петти меч по ред ќе боксува на стадион. Нешто што не е видено од времето на Џек Демпси и Џек Џонсон. Џошуа кој има 28 години, ќе ја има поддршката од своите сограѓани.

Од другата страна ќе биде еден од најискусните активни боксери. Поветкин ги освои сите можни титули во аматерскиот бокс, највреден му беше златниот медал на ОИ во Атина, а сега ќе се обиде од улогата на аутсајдер, да го преземе тронот.

Џошуа е повисок за 10 сантиметри од Поветкин, а има и за 17 сантиметри подолг распон на рацете. Поветкин беше соочен со ваков хендикеп и против Владимир Кличко, кога го претрпе единствениот пораз во кариерата. Одбраната му е послаба страна.

Спектаклот е загарантиран, борбата не смее да се пропушти. Директен пренос е најавен на ТВ Телма.

- Оглас -

Најнови вести