Мојсов си го оствари сонот, ќе игра во Лигата на Европа

Даниел Мојсов и Иван Тричковски се големи адути на АЕК Ларнака во европската битка во Лигата на Европа против Цирих, Баер Леверкузен и Лудогорец, а стартот е денеска, од 21 часот, на стадионот „Нео ГСП“ во Никозија.

Тричковски веќе има искуство со настапите во фазата по групи во еврокуповите, а за Мојсов ова е посебен момент бидејќи ќе дебитира во натпревари по групи во Европа.

„Ми се исполни сонот, да играм во фаза по групи во европските купови. Долго посакував вакво искуство, а сега сакам да одиме и понатаму. Прво да ја минеме првата пречка, Цирих, па потоа ќе мислиме за понатака. Ако играме како досега, верувам во добар настап на АЕК и зошто да не и пласман во следната фаза“, вели Мојсов.

Тој добива многу комплименти за игрите што ги прикажува, а командува успешно со одбраната на АЕК Ларнака. Со него во составот како голем адут во офанзивниот дел е Тричковски. Капитенот на АЕК ќе ја почне новата европска одисеја као трет стрелец во квалификациите. Постигна шест погодоци и според кипарските медиуми и фудбалска јавност, беше најзаслужен за пласманот на АЕК во фазата по групи во ЛЕ.

 

- Оглас -

Најнови вести