Напаѓачката сензација ја елиминира Аталанта, Лестер со пресврт слави во Ајндховен

Кристофер Нкуку, напаѓачот којшто игра во неверојатна форма, со двата гола стигна до бројката од 30 сезонава во дресот на РБ Лајпциг, и со тоа му обезбеди пласман на својот тим во полуфиналето од Лигата на Европа.

На гостувањето во Бергамо, против Аталанта, германскиот претставник славеше со 2:0 благодарение на францускиот напаѓач, кој во 18-тата минута најдобро се снајде пред противничкиот гол, додека во 85-тата стрелаше успешно од пенал.

Лајпциг славеше со вкупни 2:1, а во последната рунда пред финалето ќе игра со подобриот од мечот меѓу Лион и Вест хем, кои за помалку од половина час ќе тргнат со резултат 1:1.

Во Конференциската лига, пак, Лестер со пресврт го победи ПСВ во Аајндховен, откако по 77 минути резултатот на семафорот гласеше 1:0 за домаќините, за на крајот тој да биде 1:2.

Еран Захави му донесе водство на домаќинот во 24-тата минута, додека некогашниот првак на Англија израмни преку Џејмс Мадисон со гол во 77-мата минута.

Голема радост за Лисиците донесе Рикардо Переира со својот погодок во 88-мата минута, со кој овој тим се пласира во полуфиналната фаза.