Не го потценувајте Катар, историјата покажува дека утре домашните нема шанса да загубат

Ако продолжи убавата традиција за домаќините на отворањата на светските првенства во фудбал, тогаш Катар утре од 17 часот нема да загуби од Еквадор.

Фаворит на хартија според квотите во обложувалницата Sport Life е Еквадор, но можеби е подобро да уплатите на двојна шанса дека Катар нема да загуби на стартот на Светското првенство во неговата земја.

Досега не се случило домаќин на СП да загуби, ако играл на првиот меч на шампионатот.

1934 година: Италија – САД 7-1

1950: Бразил – Мексико 4-0

1958: Шведска – Мексико 3-0,

1962: Чиле – Швајцарија 3-1

1966: Англија – Уругвај 0-0

1970: Мексико – СССР 0-0

1982: Шпанија – Аргентина 1-0

2006: Германија – Костарика 4-2

2010: Јужна Африка – Мексико 1-1

2014: Бразил – Хрватска 3-1

2018: Русија – Саудиска Арабија 5-0

Во 1930, 1938, 1954, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990 и 2002 година, домашната селекција не играше на првиот меч.

- Оглас -

Најнови вести