Нема изговор за ваква ужасна измена: Влезе и за дваесетина минути направи пенал и поцрвене (видео)

Сцените што денес се случуваа за време на дуелот меѓу Венло и Цволе од младинската фудбалска лига во Холандија, ќе се паметат по трагикомичниот настап на 18-годишниот дефанзивец Јенс Јакобс.

Младиот Јакобс одигра толку ужасно во околу 20 минути што ги помина на теренот, што дефинитивно може да му влијае и врз самодовербата.

На теренот истрча во 12-тата минута по принудна измена на домаќините, а само 11 минути подоцна направи пенал и заработи жолт картон за непромислениот фаул, откако го собори противникот со раце во својот шестнаесетник.

Само десетина минути подоцна, следуваше нов аматерски прекршок на Јакобс, овојпат со остар старт го урна противничкиот играч на тревата, за да добие втор жолт и во 34-тата минута да се упати кон соблекувалњатата поради исклучување.

За работите да бидат уште потрагични, Венло беше декласиран со 0-4 од Цволе за прекин на мини-серијта од две победи во младинското холандско првенство.