Нено и Хап одлични, Македонија води на полувремето против Естонија

Кошаркарската репрезентација на Македонија игра одлично прво полувреме против Естонија во квалификациите за пласман на Европското првенство. Нашите момци имаат водство од 43-36 после 20 минути игра, а одлични во нашата репрезентација е Ненад Димитријевиќ со 16 и Итан Хап со 12 поени.

Натпреварот започна израмнето, но Македонија со серија од 8-0 дојде до највисоки во тој момент 16-10. Естонците вратија со 9-0 и го презедоа водството во финишот од првата четвртина, но само за кратко, бидејќи нашите кошаркари на првата мини-пауза заминаа со водство од 20-19.

Втората четвртина започна слично како и првата, со израмнета игра, но со серија од 8-0 во финишот на полувремето дојдовме до највисоки +9, 41-32, но до крајот на периодот естонците намалија на 43-36, што е резултатот после првото полувреме.

Дуелот против Естонија е најважен за нашата репрезентација, бидејќу токму една од овие две репрезентации ќе биде третиот патник на Европското првенство, со оглед на тоа дека Полска како домаќин е веќе таму, а Литванија со квалитетот кој го поседува нема да има проблем да се пласира на континенталниот собир.