Нередите се претворија во грабежи низ Буенос Аирес (Видео)

Наместо фудбалски празник и добивање на новиот јужноамерикански клупски првак, синоќа во Буенос Аирес се случи вистински хаос. Навивачите на Ривер плата го нападнаа автобусот во кои се превезуваа играчите на Бока јуниорс, а потоа настрадаа и неколку фудбалери на гостите.

Тоа е причината поради која подоцна се случи вистински хаос околку, но и во стадионот, па мораше мечот да се одигра денеска со почеток во 21 часот.

Во хаосот кој синоќа се случуваше низ улиците на Буенос Аирес, се вклучија и луѓе кои не се навивачи на Ривер плата, но имаше и такви кои со дресови во бело-црвена боја правеа нешто што нема врска со фудбалот, кршеа и крадеа по автомобили.

 

 

- Оглас -

Најнови вести