Њукасл џетс остана без керозин, Георгиевски нема да игра во азиската ЛШ

Даниел Георгиевски нема да има можност да игра во фазата по групи во азиската Лига на шампиони по поразот против актуелниот шампион Кашима Антлерс со 1-4.

Јапонците беа апсолутни фаворити и ја оправдаа улогата со убедлив триумф против Њукасл џетс. Со головите на Ито и Јамамото во првото полувреме и двата на Сержињо во вториот дел, Кашима го доби квалификацискиот нокаут-меч со 4-1.

Голот за Њукасл џетс го постигна Варгас во 23-тата минута, во тој момент за израмнување на 1-1. Кај гостите од Австралија стандардно на десната бековска позиција играше нашиот поранешен репрезентативец Даниел Георгиевски, но и тој и соиграчите не најдоа начин како да ги сопрат разиграните Јапонци.

Кашима лани ја освои првата титула во историјата на клубот во азиската Лига на шампиони, а потоа играше и на Светскиот клупски куп и го освои четвртото место.