Петиција за останување на Раиконен во Ферари

Повеќе од 20 илјади навивачи на Формула 1 тимот Ферари, се потшишаа на петицијата со која се бара Кими Раиконен да остане клупски колега на Себастијан Фетел. Финецот има 38 години, и во Ферари сметаат дека веќе „го отпеал своето“, а се најавува и дека веќе нашле замена, тоа е 20-годишниот Шарл Леклерк од Заубер.

Но, фановите на Ферари повеќе му веруваат на ветеранот, отколку младиот и недокажан Леклерк, па со петиција бараат Кими да остане во црвениот болид уште барем една сезона. Четирикратниот светски првак Фетел, би бил несомнен лидер на „црното коњче“ ако биде донесен Леклерк на местото на Раиконен.

Раиконен минатиот викенд на квалификациите беше побрз од Фетел и постави рекорд на патеката „Монца“, што за потписниците, е доказ до Маурицио Аривабене дека Кими уште има што да понуди, и уште еднаш треба да преиспита дали да се откаже од него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести