Меколум ни со „клизачи“ не можеа да го сопрат (Видео)

Во еден од четирите меча кои утрово се играа во НБА-лигата, Портланд со 118:103 победи во дербито против Милвоки. За Портланд ова е осма победа во 11 мечa, додека Милвоки го претрпе само вториот пораз по 10 одиграни средби. Домаќините ги добија сите четири четвртини и заслуженo се радуваа во меч на кој блесна Си Џеј Меколум со 40 поени дадени само за 35 минути поминати на теренот.

Во дуелот на двата тима кои имаа биланс од 2 победи и 7 порази, Далас беше подобар од Вашингтон, и тоа прилично лесно стигна до победата од 119:100. Мечот беше решен уште по првите 24 минути игра, кога домаќините имаа водство од 70:49. Предноста на домашен терен ја искористи и Шарлот против Атланта (113:102).

Бруклин е единствениот тим кој ноќеска победи на гости. „Мрежичките“ влегоа во добра серија и стигнаа до третата победа во четвртиот натпревар, откако без проблеми со 104:82 славеа кај Феникс. За „сонцата“ ова беше осми пораз во 10 средби и се најслаб тим на Западната конференција.