Пресврт во Марсеј, голеади во Шпанија

Вилјареал и Глазгов ренџерс го одиграа најинтересниот меч во сердбите од 18.55 часот во Лигата  на Европа. Гостите од Шкотска двапати изедначуваа по водствата на домашните.

Најмногу голови паднаа во Севилја, каде што настрада Стандард Лиеж. Најголем кикс направи Олимпик Марсеј, кој водеше 1-0 по првото полувреме, а при 1-1, имаше играч повеќе, но Ајнтрахт го искористи играњето без публика и направи пресврт. Јунак на Ајнтрахт беше Лука Јовиќ со голот во 89 минута.

Бешикташ се разбуди во второто полувреме и даде три гола против норвешки Сарпсборг. Нашиот Бобан Николов од МОЛ Види, беше повлечен од игра во 78 минута, при 0-1. По неговото излегување, унгарскиот тим прими уште еден гол.

ЛИГА ЕВРОПА, 1 КОЛО, РЕЗУЛТАТИ:

ГРУПА Г: Рапид Виена – Спартак Москва 2-0, Вилјареал – Ренџерс 2-2.

ГРУПА Х: Лацио – Аполон 2-1, Олимпик Марсеј – Ајнтрахт 1-2.

ГРУПА И: Бешикташ – Сарпсборг 3-1, Генк – Малме 2-0.

ГРУПА Ј: Акхисар – Краснодар 0-1, Севилја – Стандард Лиеж 2-1.

ГРУПА К: Динамо Киев – Астана 2-2, Рен – Јаблонец 2-1.

ГРУПА Л: МОЛ Види – БАТЕ Борисов 0-2, ПАОК – Челзи 0-1.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести