Просинечки со влошено здравје, заврши во болница на операција

Роберт Просинечки се жалел на проблеми со дишењето, се претпоставуваше дека причината е премореност, но целата ситуација стана сериозна и актуелниот селектор на БиХ мораше да биде опериран.

Сè уште не се објавува со какви проблеми се соочува познатиот фудбалер, последна вест е дека во прашање е операција на слепото црево, а хируршкиот зафат сè уште трае.

Просинечки не беше присутен на отворањето на новата куќа на фудбалот во БиХ, тамошните медиуми објавија дека причината за изостанокот е премор, но сега испадна дека е посериозно.

Популарниот Жути имаше успешен циклус како кормилар на селекцијата на Босна и Херцеговина. Со своите избраници го освои првото место во третата група од Сегментот Б и се промовираа како учесници во елитното друштво за следното издание на Лигата на нациите. Патем, БиХ ќе игра и полуфинале на патот кон пласман на Европското првенство во 2020 година.

- Оглас -

Најнови вести