Прв пораз за ракометарките во квалификациите за ЕП

Женската ракометна репрезентација на Македонија го доживеа првиот пораз во квалификациите за пласман на ЕП кое кон крајот на годината ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија.

Ракометарките во СЦ „Борис Трајковски“ загубија од Шпанија со 19:31 во рамките на третото квалификациско коло. Избраничките на селекторот Кристијан Грчевски во првите две кола славеа над Азербејџан (40:17) и Литванија (31:28) и направија голем исчекор кон пласманот на ЕП, но вечерва загубија од фаворизираната Шпанија, која го задржа максималниот ефект.

Ракометарките на почетокот од мечот играа солидно и му парираа на фаворизираниот противник, кој во завршницата од првото полувреме направи серија од 0:5 и поведе со 10:17.

Дилемите околу победникот беа решени во првите осум минути од второто полувреме, кога Шпанија постигна шест гола по ред и поведе со 11:23. На крајот Шпанките славеа со убедливи 19:31.

Сара Ристовска ја предводеше листата на стрелци кај Македонија со шест постигнати гола, додека Александрина Барбоса даде седум гола кај Шпанија.

Овие две репрезентации в недела во Ланзароте повторно ќе играат меѓу себе.
Клучните натпревари за ракометарките кои треба да ѝ донесат заверка на второто место во групата 5 и пласман на ЕП ќе се играат на почетокот од април, прво избраничките на Грчевски ќе играат против Азербејџан на гости, а потоа ќе ја пречекаат Литванија.

- Оглас -

Најнови вести