Првиот трофеј во новата сезона за Вардар, Црвено-црните преку Е. Пелистер до Суперкупот на Македонија

Ракометарите на Вардар по двата порази по ред од Е. Пелистер, триумфираа по четврти пат во шесте изданија на Суперкупот на Македонија. На мечот кој е најава на новата сезона, Вардар со 30:26 го совлада шампионот Е. Пелистер.

Шампионот подобро го започна натпреварот и во десеттата минута за првпат поведе со два гола разлика (5:3), но Вардарци експресно ја вратија резултатската неизвесност, која беше присутна до крајот на првиот дел и на пауза се замина со нерешени 13:13.

Во вториот дел, Е. Пелистер го постигна првиот гол, но Вардар имаше одговор и со серија од 3:0 дојде до 16:14 во 36-та минута, прво негово водство од два гола.

Битолчани успеаја да израмнат и до финишот од мечот се играше гол за гол. Во 51-вата минута со головите на Срдановиќ од седум метри и на Лазаревски, Вардар повторно дојде до предност од два гола (25:23). Потоа Црвено-црните со голот на Петриќ во 57-мата минута поведоа со 28:25, со што ја најавија победата.

Пелистерци преку Радивојевиќ од пенал веднаш намалија на 28:26, но Николиќ во следниот напад погоди за недостижни 29:26 и за четврти триумф на Вардар во Суперкупот на Македонија. На крајот Вардар славеше со 30:26.

Најдобри во редовите на Вардар беа Срдановиќ со осум, Петриќ со седум, Николиќ со пет, додека Мартин Томовски имаше седум одбрани.
Кај Пелистер, Радивојевиќ даде седум, Кисум шест, а Пешевски пет.