Ралф Хазенхитл е нов тренер на Саутхемптон

Ралф Хазенхитл е нов тренер на Саутхемптон и ќе има задача да ги извлече популарните „светци“ од опасната зона за испаѓање од Премиер лигата.

Австриецот ќе потпише тригодишен договор, а доаѓа како замена за Марк Хјуз. Велшанецот доби отказ вчера, откако има само 3 победи вкупно како тренер на Саутхемптон. И што е интересно, разделбата се случи по ремито со Манчестер јунајтед 2-2, што не е неуспех, но тимот има само една победа во оваа сезона во англиското првенство и се наоѓа на позиција во опасната зона од која се испаѓа.

Хазенхитл ја доживеа истата судбина во германскиот прволигаш Лајпциг, доби отказ откако претходно успеа за првпат во историјата на клубот да го одведе до настап во Лигата на шампионите.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести