Рамос го брани Лопетеги

Серхио Рамос мисли дека Хулен Лопетеги не треба да биде сменет од тренерската функција во Реал Мадрид, иако во минатото, за резултати како овие на Лопетеги, „летаа“ тренери.

Во последните 25 години, само Лопетеги толку брзо имал четири порази. Неговиот претходник, Зинедин Зидан, четвртиот пораз го имаше на дури 58-миот меч како тренер на Реал.

Наредниот меч за „кралевите“ е на 20 октомври со Леванте, а потоа следува „Ел Класико“ против Барселона. Реал на четири меча по ред нема дадено гол, а капитенот Рамос смета дека е прерано да се мисли на бркање на тренерот.

„Откако дојдов во Реал во 2005 година, имавме секаков вид на проблеми, и секогаш излегувавме од тие ситуации на истиот начин – со работа и заедништво. Ќе се бориме до крај, резултатите ќе дојдат. Оваа екипа никогаш не се предава“ – порача Рамос.

Рамос е неприкосновен лидер на Реал Мадрид, има неограничена слобода, која тој често ја злоупотребува. Многумина сметаат дека Рамос не е човекот кој треба да шутира слободни удари и пенали за Реал, а му се замерува и што често оди во напад, заборавајќи дека е дефанзивец.

- Оглас -

Најнови вести