Само еден македонски тенисер го мина првото квалификациско коло во Софија

Томислав Јотовски го победи Стефан Мицов со 6-4, 6-2 во македонскиот дуел во првото квалификациско коло на тенискиот ИТФ турнир во Софија кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 15.000 долари, додека Обрад Марковски загуби од Бугаринот Денислав Проданов со 1-6, 7-5, 7-10.

Од тројцата Македонци, за жал можеа да поминат само двајца, бидејќи двајца играа еден против друг. Во второто коло од квалификациите, Јотовски кој е 11-ти носител во овој дел од турнирот, треба да игра со Адријано Џенев од Бугарија. За да влезе на главниот турнир, Јотовски ќе треба да мине три рунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести