Шпанија со фуриозна игра во второто полувреме стигна до бронзата на СП

Селекцијата на Шпанија го освои третото место на Светското ракометно првенство откако во Стокхолм, ја победи домашната селекција на Шведска со 39:36. Во првото полувреме се играше егал до 11:11, а потоа следуваше одлична игра на Шведска која на полувремето замина со предност од четири гола (22:18).

Почетокот на вториот дел беше во знакот на Шпанија. Одлична беше одбраната на Црвената фурија во првите девет минути направи серија од 7:1 и поведе со 25:23. Од тој момент, па до крајот на дуелот, Шпанија постојано имаше предност, која на две и пол минути беше три разлика (37:34) и тогаш беше јасно кој ќе се радува на бронзата.

Петото место го освои Германија која со 28:24 славеше над Норвешка. Панцерите поведоа со 2:0, а Норвешка единствено што успеа да направи во првиот дел е три пати да стигне до реми, но никако и да поведе. На полувреме беше 16:13 за Германија, а во второто полувреме тие имаа постојана контрола на резултатот и во еден момент водеа дури и со шест разлика, за да на крајот слават со четири погодоци.

Најинтересниот меч денеска го одиграа Египет и Унгарија, а на крајот се радуваше африканската селекција и тоа со 36:35 во дуел кој траеше дури 80 минути. Египет фуриозно започна и поведе со 4:0, а на двата пати од првото полувреме водеше и со дури седум разлика (16:9 и 17:10).

Во средината од второто полувреме Египет водеше со 25:19, но Унгарија не се предаде, а посебно интересен беше финишот, кога европската селекција со серија од 4:0 стигна до 28:28 и продолженија. По првите 10 минути продолженија повторно беше нерешено, но во вторите 10 минути конечно беше добиен победник и тоа е Египет кој водеше во текот на речиси целиот дуел.