Што ѝ фали на Италија? Играч на Јувентус

Италијанскиот селектор Роберто Манчини синоќа на „Луж“ во Лисабон извади состав за кој многу се зборува во Италија и ќе се памети како прв по малку повеќе од 20 години во кој немало ниту еден член на Јувентус. „Аѕурите“ на терен без играч на „старата дама“ на официјален меч последен пат истрчаа на 17-ти јуни 1998 година, и тоа против Камерун (победа на Италија од 3-0) на Светското првенство во Франција.
Иако Јуве е клуб кој седум сезони по ред доминира во италијанската лига, сепак, во почетниот состав на гостувањето кај Португалија од Лигата на нациите немаше играч од клубот од Торино. На клупата за резерви останаа четворица членови на Јувентус. Тоа се: голманот Матја Перин, дефанзивците Џорџо Кјелини и Леонардо Бонучи и крилото Федерико Бернардески.
Составот кој го извади Манчини беше доста поразличен од тој што играше 1-1 со Полска, но и измените и оставањето на Марио Балотели надвор од тимот не дадоа резултат бидејќи Италија загуби со 0-1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести