„Штрковите“ рутински го прелетаа Ловќен

МЗТ Скопје Аеродром извојува значајна победа во втората АБА лига на гостувањето кај црногорскиот Ловќен од 85:67 бидејќи со триумфот се задржа на втората позиција на табелата. МЗТ дома го победи Ловќен дури по продолжението од пет минути, но вечерва македонскиот претставник во регионалната лига бодовите ги обезбеди многу порано пред последниот звук на сирената во салата во Цетиње.

Деби сезонава во дресот на МЗТ имаше Предраг Самарџиски. Искусниот центар кој се врати во клубот по три и пол години и имаше по четири поени и скокови.

Бојиќ со 24 поени и 9 скока беше најдобар во редовите на МЗТ, Вудард имаше 18 поени, а Стојановски 10. Хрватот Иванов придонесе со 8 поени, 8 скока и 7 асистенции. Сите 12 играчи кои беа во составот влегоа во игра, а МЗТ беше ослабен со отсуството на Младеновски и Медфорд.

Клучна за победата беше одбраната. Тимот на Ловќен имаше 16 загубени топки и слаба реализација на тројките и слободните фрлања. По 15 кола, МЗТ има скор 10-5, а наредната среда во „Јане Сандански“ гостува Зрињски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести