Сити со поплава од голови на кардифскиот дожд

Манчестер сити има шест бода и дури 10 дадени гола повеќе од градскиот ривал Јунајтед, и тоа ја отсликува разликата помеѓу овие два тима кои претендираат да се борат за титула во Премиерлигата.

„Граѓаните“ на дождливото време го разбија Кардиф, а составот на тренерот Мурињо не освои еден, туку загуби два бода против Вулверхемтон. Со голот на Фред, 500 различни фудбалери давале голови во дресот на „црвени ѓаволи“ низ богата историја на клубот.

Ливерпул е перфектен, дојде до нова рутинска победа за 18 бода од шест натпревари. Барнли во голем стил дојде до прватра радост сезонава.

Резултати: Фулам – Вотфорд 1:1, Барнли – Борнмут 4:0, Кардиф – Манчестер сити 0:5, Кристал Палас – Њукасл 0:0, Лестер – Хадерсфилд 1:1, Ливерпул – Саутемптон 3:0, Манчестер јунајтед – Вулверхемптон 1:1.

Од 18.30 часот играат Брајтон – Тотенхем.

- Оглас -

Најнови вести