Со два гола за две минути стигнаа до првата победа на домашен терен во последните осум месеци!

Волфсбург со 2:1 славеше против Арменија Билефелд во петото коло од Бундеслигата. Со оваа победа Волфсбург ја прекина низата од четири нерешени средби во новата сезона, но тоа што е уште поважно, се израдуваа на првата победа на домашен терен по пауза од осум месеци. Од февруари, Волфсбург немаше триумф пред своите фанови.

Ако во претходните четири меча Волфсбург даде само два гола, овојпат за две минути два пати ја затресаа противничката мрежа. Вегхорст погоди во 19 минута, а само 60-тина секунди подоцна прецизен беше и Арнолд. Гостите дадоа почесен погодок во 80 минута.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Wolfsburg before: <br>2️⃣ goals in 4️⃣ games 😕<br><br>Wolfsburg today: <br>2️⃣ goals in 1️⃣ minute 🥳<a href=”https://twitter.com/hashtag/WOBDSC?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#WOBDSC</a> <a href=”https://t.co/B2tHttPEqg”>pic.twitter.com/B2tHttPEqg</a></p>&mdash; Bundesliga English (@Bundesliga_EN) <a href=”https://twitter.com/Bundesliga_EN/status/1320387395754315777?ref_src=twsrc%5Etfw”>October 25, 2020</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Овој меч беше и најпосетениот со публика во ова коло во германското првенство. На трибините имаше 4.519 гледачи. Гледачи имаше на уште четири средби во ова коло во Бундеслигата, а четири мечеви се одграа без публика.