Србија не ја победи Бугарија, но по пауза од 24 години, сепак ќе игра на ЕП (Видео)

Селекцијата на Србија по пауза од 24 години, повторно ќе игра на Европско првенство, откако денеска, во последното квалификациско коло остана непоразена во дуелот со Бугарија играјќи 2:2 на новиот стадион „Дубочица“ во Лесковац.

Србите во последното квалификациско коло влегоа како второпласирани во групата Г со два бода предност пред Црна Гора, но и со подобар меѓусебен скор во двата меѓусебни дуели, па поради тоа и реми им носеше пласман на ЕП кое ќе биде прво по 2000 година кога настапија под друго име, Србија и Црна Гора.

Знаејќи дека влогот е пласман на ЕП во Германија, Србите офанзивно го започнаа мечот и таквата игра вроди со плод во 17-та минута кога Вељковиќ го отвори резултатот.

Но, потоа наместо да продолжат со офанзивната игра, Србите го намалија притисокот и тоа го искористи Бугарија во второто полувреме да постигне два гола.

Прво, Русев во 59-та минута израмни на 1:1, а десет минути подоцна Кирил Десподов погоди за 1:2.

Сепак, во финишот Србија се спаси од пораз, и тоа со голот на Бабиќ во 82-та минута.

Унгарија го завери првото место во групата откако во Будимпешта со 3:1 ја совлада Црна Гора.

Унгарците до триумфот дојдоа со пресврт во второто полувреме.

Црна Гора поведе во 36-та минута преку Рубежиќ, но во вториот дел, најдобриот унгарски фудбалер, Доминик Собослаи режираше пресврт за само две минути.

Собослаи во 67-та и во 68-та минута постигна два гола, а првото место во групата го завери со голот на Наѓи во судиското продолжение.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести