Тедино: Кога Трајковски е физички подготвен нема шанса да го извадам од игра

Бруно Тедино има мака како да го најде патот до првата победа со Палермо во новата сезона во Серија Б, а го мачи и формата на двајцата македонски репрезентативци Александар Трајковски и Илија Несторовски.

Трајковски играше одлична прва сезона за Палермо, но потоа го „сардисаа“ повреди и се уште не игра во препознатлив стил, иако има најави дека формата му е во нагорна линија. Постигна прекрасен гол против Кремонезе во второто коло, одигра добро за Македонија против Ерменија и потсети на стариот Алекс, кој беше миленик на навивачите на Палермо.

„Ни недостасуваат поконстантни игри од Алекс. Кога е во топ форма и добро физички подготвен, тој е уметник со топка и никогаш не би го извадил од игра. Верувам дека ќе биде комплетно фит во продолжението од шампионатот и дека многу ќе ни помогне да тргнеме по патеките на успехот“, вели Тедино.

Палермо двапати одигра нерешено на стартот од новата сезона во Серија Б, а трета среќа за победа ќе бара на дербито со Фоџа, утре, на гостински терен.

- Оглас -

Најнови вести