„Топчиите“ се распукаа против Фулам

Арсенал ја продолжи серијата победи на шест, откако триумфираше со убедливи 5-1 на гостувањето кај Фулам. Гостите по половина час игра го скрѓија мразот, Лаказет беше прецизен за 1-0. Пред крајот на првото полувреме, Ширле ја израдува домашната публика и донесе израмнување пред паузата.

Сепак, во вториот дел „топчиите“ три пати го совладаа Бетинели. Лаказет одново стрелаше за ново водство на Арсенал, во 49-тата минута. Арон Ремзи влезе на теренот во 67-та минута, и веднаш во следната акција на гостите погоди за 3-1 по одлично организираниот напад на неговите соиграчи, додека конечниот резултат го постави втората измена на Емери. Обамејанг исто така влезе во второто полувреме, а во 80-тата, односно 90-тата минута со два гола ги реши сите дилеми.

Избраниците на Унаи Емери, по двата порази во првите две кола од Сити и Челзи, оствари победничка серија и сега го презеде третото место на табелата со 18 бода, а дали „топчиите“ ќе останат на истото место по ова коло ќе одлучи дуелот Саутемптон – Челзи, кој се игра во 15:15 часот.

https://www.youtube.com/watch?v=9CML7JWz2No

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести