Уапсен навивачот кој фрли лушпа од банана кон Обамејанг

Навивачот на Тотенхем кој на терен фрли лушпа од банана, наменета за црномурестиот играч на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, бил идентификуван на снимка од камера и бил уапсен од лондонската полиција, а настанот кој се случи откако Арсенал го постигна првиот гол за водство од 1-0, го осудија и од клубот. Тотенхем ќе му забрани влез на стадионот на нивниот фан.

Иан Рајт, кој е коментатор на ББЦ, рече дека иако играл многупати за Арсенал против Тотенхем и бил навредуван, никогаш не бил нападнат на расна основа. Тој побара од Тотенхем да го казни „идиотот“ кој ги срами и клубот и Премиер лигата воопшто.

Инаку, полицијата информираше дека биле уапсени шест лица за нарушување на јавниот ред и мир. Најмалку навивачи на Арсенал се приведени бидејќи запалиле канта за отпушоци.

 

- Оглас -

Најнови вести