ВАР-системот се изгаси на финалето во Западната конференција, Колорадо и Едмонтон одиграа меч со рекорден број на голови (Видео+Фото)

Колорадо авеланш поведе со 1:0 против Едмонтон ојлерс во првиот меч од финалната плејоф-серија во Западната конференција во НХЛ, а мечот заврши со рекорд и со победа на домаќините од 8:6.

Тоа е најголем број голови на прв меч во конференциско финале во историјата на најсилната хокејска лига на светот, а лудиот меч имаше и контроверзни моменти.

Третиот гол за Колорадо што го постигна Макар на 14 секунди до крајот на првиот период беше спорен откако претходно Никушкин беше во офсајд, а потвфрли и ВАР-системот.

Технологијата за проверка на спорните моменти не функционираше, па голот за 3:2 беше признат.

Колорадо водеше со 7:3, па Едмонтон стигна до 7:6, но Ландеског на празна мрежа во последните моменти ја потврди победата на Авеланш.

На мечот имаше вкупно 13 различни стрелци, што е раритет, а само Компер од Колорадо успеа да биде двоен стрелец на рекордниот меч со голови во НХЛ.

 

- Оглас -

Најнови вести