Вердер Бремен е хит во Бундеслигата – Триумф над Херта за второ место

Вердер Бремен славеше триумф од 3-1 над Херта во петтото коло во Бундеслигата. Екипата која ја предводи Флориан Клохфелд стигна до третата победа во германскиот шампионат и ја продолжи серијата од позитивни резултати, со кои се искачија на второто место на табелата со 11 освоени бодови, барем на привремен период.

Домашните фудбалери го отворија резултатот по 11 минути игра, а стрелец на првиот погодок беше Мајкл Харник. За двојна предност погоди српскиот дефанзивец Милош Вељковиќ, кој скокна највисоко при изведен корнер на Вердер во 45-тата минута. Фудбалерите на Херта успеаја да ја намалат негативата во вториот дел со погодокот на Дилросун во 53-тата минута, но по реализираниот пенал на капитенот Макс Крузе во 66-тата минута, беа решени сите дилеми околу победникот на оваа средба.

Од петтото коло во Бундеслигата вечерва ќе се одиграат уште три натпревари кои треба да започнат во 20.30 часот. Баерн го пречекува Аугсбург, Шалке гостува кај Фрајбург, додека Хановер ќе биде домаќин на Хофенхајм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести