Во игра се речиси две милијарди евра

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) реши да го зголеми наградниот фонд за учесниците во Лигата на шампионите. Елитната фудбалска клима започнува утревечер, а вкупно 32 клубови ќе се борат за континенталниот трон.

Во споредба со минатата сезона, паричната награда која ја дава УЕФА е многу поголема. Ако минатата сезона беа поделени вкупно 1,3 милијарди евра, за оваа сезона вкупниот награден фонд е неверојатни 1,95 милијарди евра.

Победникот во Лигата на шампионите ќе добие награда од 70 милиони евра, плус голем износ од телевизиските права. УЕФА постави и дополнителен награден фонд, кој ќе се базира врз клупскиот рејтинг. Врз основа на тој рејтинг, на Реал Мадрид му се гарантираат дополнителни 35 милиони евра.

Секој учесник во Лигата на шампионите ќе заработи минимум 15,25 милиони евра. Секоја победа носи дополнителни 2,7 милиони евра, а ремито се вреднува со 900.000 евра. Пласманот во осминафиналето ќе донесе дополнителни 9,5 милиони евра, а пласманот во четврт-финалето е за плус 10,5 милиони евра.

На екипите кои ќе се пласираат во полуфиналето им следуваат дополнителни 12 милиони евра. Финалето на ЛШ ќе се игра на први јуни 2019 година на „Ванда Метрополитана“ во Мадрид, каде што поразениот тим како утешна награда ќе добие 15 милиони евра. За шампионот се планирани 19 милиони евра.

Во најдобар случај, максималниот износ кој еден клуб може да го добие е 82,45 милиони евра. Тука не се вклучени парите од маркетингот, кој има голем удел во финансиската поткрепа на клубовите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести