Во Виена ќе се евоцираат спомените од пред половина век

Помина повеќе од половина век од последните две меѓусебни средби на пријателите од Виена и Москва. Вечерва на „Вестстадион“ во Виена повторно, по повеќе од 50 години, ќе играат Рапид и Спартак.

Последниот двомеч меѓу нив во некогашниот Куп на Победници на куповите, или КПК, беше во сезоната 1966/67. Рапид успеа да го елиминира Спартак со победа дома од 1-0, по ремито во Москва, 1-1.

Сега распоредот е обратен, во мечот од групата Г во Лигата на Европа домаќин ќе биде Рапид, па потоа ќе се игра во Москва на арената „Откритие“.

Во групата се уште и Вилјареал и Глазгов ренџерс, во битката за двете први места што водат понатаму.

 

- Оглас -

Најнови вести