Војдан со победа ја заокружи годината

Екипата на Војдан Стојановски, ЕВЕ Баскетс од Олденбург, со победа на гости кај Вирцбург (клуб во кој кариерата ја почна Дирк Новицки) од 88:78, се прости од 2018 година. Со ова, нашиот репрезентативен капитен е еден од двајцата добитници на признанието кошаркар на годимата вио Македонија, успешно ја заврши годината.

Олденбург игра одлично, во 12 кола има 10 победи и само два порази. Подобар од Олденбург е само евролигашот Баерн Минхен кој има 12-0. Наредниот меч за тимот на Стојановски е закажан за 2 јануари.

Денешната победа на Војдан и другарите, беше обезбедена во последната четвртина, која гостите ја добија со 33-20. Придонесот на Стојановски во триумфот беше 4 поени и еден скок за 12 и пол минути на паркетот.