Зеница го виде финското чудо

Финските кошаркари приредија голем подвиг во Зеница и ја победија Босна и Херцеговина со 81:77, иако во текот на вториот период губеа со разлика од 21 поен.

Во квалификацискиот меч за пласман на Светското првенство во Кина што ќе се игра следната година гостите почнаа многу лошо и се чинеше дека комполетно ќе ги загубат шансите за победа против БиХ.

Босанците во финишот на втората четвртина водеа со 50:29 и играа извонредно, иако немаат шанси за пласман на СП. Сепак, Финците беа упорни, полека ја топеа разликата и последниот период го почнаа со минус 18.

Во последните 10 минути гостите ја прегазија домашната селекција со 36:14 и славеа важна победа од 81:77, со која ги задржаа шансите во битка со Русија за пласман на СП.

Русите ја декласираа Чешка со 81:61 и сè уште се фаворити за пат во Кина, покрај Франција и Чешка, кои се сигурни учесници на Мундијалот од групата К. Русија е трета со една победа повеќе од Финска и ќе игра против неа на домашен терен во последното коло.